Waar bent u naar op zoek?

In memoriam

Leven van dr. Anne-Marie Kool (1957-2026) stond in dienst van zending en missiologie

Ds. J.P. Ouwehand
Door: Ds. J.P. Ouwehand
18-06-2026

Op 4 juni overleed dr. Anne-Marie Kool in Boedapest. Haar leven stond in dienst van zending en missiologie. ‘God gaat Zijn ongekende gang’ was haar motto. Zelf schreef ze: “In 1978 hoorde ik voor het eerst Zijn stem: ben je bereid je leven te geven om een kanaal te worden van Mijn levend water, in Mijn zendingswerk?” Die roepstem heeft zij haar leven lang beantwoord, al verliep haar weg niet altijd zoals zij had verwacht en bracht God ook in haar leven onverwachte wendingen.

Haar eerste stap zette ze in 1985, toen ze naar Boedapest vertrok om het christelijk studenten‍werk te helpen opzetten. In 1987 begon ze een pro‍motieonderzoek naar de Hongaarse zendings‍geschiedenis, waardoor zij haar werk in Hongarije kon voortzetten. Haar proefschrift kreeg de titel God moves in mysterious ways . Na afronding van haar studie in Nederland werd dr. Kool in 1997 door de GZB uitge‍zonden naar Hongarije, vanuit de Sionkerk in Houten. In Boedapest werd zij hoogleraar missiologie. Daar werkte ze aan haar grote passie: de uitbouw van een missiologisch instituut met een bibliotheek. Vanuit dit instituut onderhield ze contacten met veel missiologen in Oost-Europa. De bibliotheek groeide uit tot een centrale plek voor onderzoekers en pro‍movendi uit tal van landen. Na de val van de Muur ontstond in de voormalige Sovjetrepublieken een grote openheid voor evangelisatie en kerkopbouw. Studenten en promovendi van dr. Kool speelden daarin op veel plaatsen een belangrijke rol.

Haar passie was groot. Des te pijnlijker was het stuk‍lopen van de samenwerking met de Karoli-universi‍teit in Boedapest. Na een periode van zoeken en her‍oriëntatie kwam het verzoek vanuit de Evangelische Theologische School (ETS) in het Kroatische Osijek om een missiologisch centrum te helpen opbou‍wen. In 2015 vond zij hier een nieuwe plek, op‍nieuw in samenwerking met de GZB. Studenten uit Oost-Europa vonden hun weg naar de ETS en veel promovendi werden vanuit dit instituut begeleid. Dr. Kool had een praktische inslag en wist die te verbinden met haar academische interesse. Dat maakte haar tot de drijvende kracht achter veel missiologisch onderzoek in Oost-Europa. Daarnaast zette zij zich in haar laatste jaren actief in voor de Roma-gemeenschap in Oost-Europa.

Dit artikel gratis verder lezen?
Schrijf u in voor onze nieuwsbrief en lees de volledige tekst van dit artikel.

"*" geeft vereiste velden aan

Ds. J.P. Ouwehand
Ds. J.P. Ouwehand

is predikant van de hervormde gemeente te Ilpendam-Watergang