Waar bent u naar op zoek?

De profeet Jesaja als gids

Wat betekent profetische prediking in onze tijd?

Dr. R.W. de Koeijer
Door: Dr. R.W. de Koeijer
Prediking
11-12-2025

Om de relevantie van de boodschap van Jesaja voor vandaag te begrijpen, moeten we letten op vier aspecten: Gods grootheid, bekering, verlossing en verwachting.

Als het goed is, heeft de prediking een profetische toon. Wat betekent dit? Het gaat om de verkondiging dat de HEERE heilig is. Er is dus niemand als Hij. Heiligheid wijst allereerst op Gods grootheid. Hij is niet zomaar een plaatselijke godheid van een volksstam, maar de Rechter en Redder van de hele wereld. Hij heerst over alles en leidt alle dingen volgens Zijn plan. Hij laat machthebbers en koninkrijken opkomen om ze vervolgens ten onder te laten gaan. Ook in onze tijd zien we allerlei machthebbers zich grootmaken en lijkt het alsof het wereldgebeuren door hen wordt beheerst. Ze kunnen veel kwaad aanrichten door oorlogsgeweld en het ook Gods kerk moeilijk maken. In een tijd van verwarring en onzekerheid vragen we ons af hoe het verdergaat. Wat zullen kinderen en kleinkinderen meemaken? Te midden van veel onduidelijkheid verkondigt profetische prediking Gods grootheid. Uiteindelijk moet alles dienen als steigerwerk voor de bouw van Zijn kerk en Koninkrijk. Dat is voor onze tijd bemoedigend.

Ontdekkende prediking

Heiligheid wijst ook op zuiverheid. Daarom kan God onheiligheid niet verdragen. Profetische prediking heeft dan een ontdekkende kant, want wij komen aan het licht als zondaars. Het is profetisch om overtredingen tegen Gods gebod concreet te benoemen, zoals diefstal, overspel of onmin met je naaste. Maar er is meer. Onder zonde valt ook uiterlijke godsdienst. Je kunt trouw naar de kerk gaan, maar daar druk zijn met de dagelijkse dingen. Het Bijbellezen aan tafel is dan meer een plicht dan een liefdevolle gewoonte. Bidden gebeurt dan uit gewoonte. Je kunt twee keer kerkgang afschalen naar één keer of nog minder. Je kunt Bijbellezen, bidden, naar de kerk gaan, terwijl je doordeweekse levenspraktijk van egoïsme of onrecht haaks hierop staat. Vaak is je naaste de dupe. Het is ontdekkend dat je godsdienst er zo uit kan zien als je zonder de Heere leeft. Het is ook ontdekkend dat zulke dingen kunnen gebeuren wanneer je als gelovige verslapt en afdwaalt. Breder genomen kan het geestelijk niveau van een gemeente en een kerk stap voor stap dalen.

Dit artikel gratis verder lezen?
Schrijf u in voor onze nieuwsbrief en lees de volledige tekst van dit artikel.

"*" geeft vereiste velden aan

Dr. R.W. de Koeijer
Dr. R.W. de Koeijer

is studiesecretaris van de Gereformeerde Bond.